Wypadek samochodowy to najgorsze, co może spotkać każdego kierowcę i prawie zawsze wiąże się z utrudnieniami na drodze. Jak pokazują dane pochodzące z raportu Komendy Głównej Policji, w 2016 r. najwięcej wypadków miało miejsce w województwie łódzkim (Łódź), małopolskim (Kraków), mazowieckim (Warszawa). Łódź już od kilku lat wypada najgorzej, a liczba wypadków utrzymuje się w tym mieście na bardzo wysokim poziomie. Pierwsza trójka zresztą też nie powinna nikogo dziwiać, ponieważ są to duże miasta, w których z roku na roku przybywa nie tylko mieszkańców, ale i samochodów.

Wypadek samochodowy a kolizja samochodowa?

Wielu z nas wypadek samochodowy i kolizję używa jako pojęcia zamiennie w odniesieniu do wszystkich zdarzeń drogowych. Jednak pomiędzy jednym, a drugim istnieje zasadnicza różnica i z punktu widzenia przepisów prawa drogowego nie są to pojęcia tożsame. Podstawową różnicą rozróżniającą wypadek od kolizji jest stopień poniesionych obrażeń.

Kolizja samochodowa to pojęcie, pod którym kryje się tzw. “stłuczka”. Click To Tweet Zdarzenie drogowe zostaje zakwalifikowane jako kolizja wtedy, kiedy zostały poniesione straty materialne w postaci uszkodzenia pojazdu, bagażu itp., bądź kiedy jeden z uczestników doznał obrażeń trwających nie dłużej niż 7 dni.

Ustawa “Prawo o ruchu drogowym” definiuje wypadek samochodowy jako zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające powyżej 7 dni. Kolizja jest zdarzeniem łagodniejszym w skutkach niż wypadek drogowy. W przypadku kolizji wzywanie policji nie jest konieczne pod warunkiem, że uczestnicy zdarzenia są w stanie ustalić winnego.

Liczba wypadków samochodowych w Polsce na przestrzeni ostatnich czterech lat.

LataLiczba wypadkówLiczba ofiar śmiertelnych
2016 r.33 6643 026
2015 r. 32 9672 938
2014 r. 34 9703 202
2013 r.35 8473 357

dane pochodzące z raportu Komendy Głównej Policji

Statystyki są zatrważające. Pomimo że jest nieco lepiej niż 3 lata temu, dane są nadal mało zadowalające, a co roku na polskich drogach ginie ponad 3 tysiące kierowców. Przyczyn tak dużej liczby wypadków można upatrywać w takich zachowaniach kierowców, jak:

  • niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze,
  • wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych,
  • wymuszanie pierwszeństwa,
  • jazda pod wpływem alkoholu,
  • nieprawidłowe zachowanie rowerzystów na drodze.

Nawet drobne wypadki samochodowe mogą powodować uszkodzenia ciała i urazy. Oprócz złamań, podczas wypadków samochodowych najczęściej dochodzi do urazów głowy w tym wstrząśnienia mózgu. Rozbity samochód to też często wysokie koszty naprawy lub kasacja.

wypadki samochodowe Wypadki samochodowe dzisiaj   skąd brać informacje?

Skąd czerpać informacje o wypadkach drogowych?

Nawet jeśli nie bierzemy bezpośredniego udziału w wypadku drogowym czy też kolizji, praktycznie zawsze musimy borykać się z utrudnieniami powstałymi na skutek tego typu zdarzeń drogowych. Niezależnie od tego, jak długą podróż planujemy, zawsze przed trasą warto sprawdzić informacje o ruchu drogowym. Dane dotyczące aktualnego ruchu na drodze pozwolą uniknąć korków, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i szybciej dojedziemy do celu. Poniżej przedstawiamy spis najpopularniejszych stron internetowych, za pomocą których można uzyskać informacje o natężeniu ruchu drogowego, zatorach drogowych i wypadkach:

Wśród kierowców dużą popularnością cieszy się Google Maps. Po wpisaniu w wyszukiwarkę docelowego miejsca, mapa Google pokaże nam możliwie najkrótszą drogę dotarcia do zamierzonego punktu, poinformuje o utrudnieniach, korkach, pokaże alternatywne trasy, a nawet pokieruje. Planowanie trasy przy użyciu Google Maps pozwala w wygodny sposób oszacować czas dojazdu do celu. Google Maps można pobrać w formie aplikacji mobilnej na telefon komórkowy. Strona V-traffic pozwala nam uzyskać informacje o natężenie ruchu w wybranym mieście. Za pomocą V-traffic możemy sprawdzić aktualne zdarzenia drogowe i ostrzeżenia pogodowe dla kierowców, które są na bieżąco aktualizowane. Na serwisach internetowych możemy przeczytać o poważnych wypadkach drogowych w danym regionie, które skutkują dużymi utrudnieniami w ruchu drogowym.

Bardzo często kierowcy decydują się na zakup odrębnego urządzenia do samochodu - nawigacji. Click To Tweet Dobrej jakości nawigacja GPS jest w stanie określić położenie z dokładnością, co do metra. Decydując się na GPS, najlepiej wybierać te z wbudowanym odbiornikiem TMC/Premium TMC, ponieważ działają one bez konieczności podłączania do Internetu. Takie nawigacje mają dostęp do stale aktualizowanych danych o natężeniu ruchu drogowego i wszelkich utrudnieniach, a aktualne informacje dla kierowców wysyłane są drogą radiową.

wypadki samochodowe Wypadki samochodowe dzisiaj   skąd brać informacje?

Jak postępować będąc świadkiem wypadku drogowego?

Nigdy nie wiadomo, co może nam spotkać na drodze. Będąc uczestnikiem ruchu drogowego (nawet jeśli w wypadku nie bierzemy bezpośredniego udziału), jesteśmy zobligowani do udzielenia pierwszej pomocy wszystkim poszkodowanym, co wynika bezpośrednio z przepisów drogowych. Jeśli tego nie zrobimy – podlegamy karze grzywny, grozi nam zakaz prowadzenia pojazdów lub nawet pozbawienie wolności do 3 lat.

Będąc świadkiem wypadku bezzwłocznie należy:

  • wezwać służby ratownicze i Policję,
  • zabezpieczyć miejsce zdarzenia (zaparkować pojazd w odpowiedniej odległości, ustawić trójkąt ostrzegawczy, założyć kamizelkę odblaskową, włączyć światła awaryjne),
  • ocenić liczbę rannych i ich obrażenia,
  • udzielić pierwszej pomocy.
  • pozostać na miejscu wypadku do przyjazdu Policji.

Aby uniknąć utrudnień na drogach, warto zawsze sprawdzić bieżące informacje na temat zdarzeń drogowych. W tym celu nie musimy mieć osobnej nawigacji GPS, ponieważ istnieje wiele stron internetowych, gdzie takie informacje są dostępne i aktualizowane. Jednocześnie trzeba pamiętać, że jeśli zobaczymy na drodze wypadek, to jesteśmy zobowiązani do udzielenia pierwszej pomocy. Nigdy nie wiemy, co dokładnie się wydarzyło, dlatego nie należy oddalać się z miejsca zdarzenia, a zatrzymać i w razie potrzeby – pomóc. Taki gest może uratować komuś życie.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Szeryf drogowy – kto to, jego zadania

Na drogach można wyróżnić kilka typów kierujących: niedzielni kierowcy, piraci drogowi, bezczelni kierowcy, cwaniacy czy szeryfowie drogowi. Kim jest taki...

Zamknij