Na drogach można wyróżnić kilka typów kierujących: niedzielni kierowcy, piraci drogowi, bezczelni kierowcy, cwaniacy czy szeryfowie drogowi. Kim jest taki szeryf i czy rzeczywiście zawsze stoi on wyłącznie po stronie przestrzegania prawa?

Kim jest szeryf drogowy?

Szeryfem drogowym jest kierowca, któremu wydaje się, że wspiera służby drogowe i policję. Click To Tweet Najlepiej wie, jak rozładować korki przy zwężeniach pasów. W sytuacji, w której za kilka kilometrów na trasie znaki wskazują, że będzie zwężenie i z lewego pasa wszyscy zjadą na prawy, którym możliwe będzie kontynuowanie jazdy, „szeryf drogowy” zjeżdża na prawy pas od razu po zobaczeniu znaku o zwężeniu i dba wszelkimi możliwymi sposobami, aby nikt nie poruszał się pasem lewym.  Nie zdaje sobie sprawy lub lekkomyślnie nie dopuszcza do siebie tego, że swoim zachowaniem ryzykuje zdrowie swoje i innych. Stara się uparcie udowodnić innym kierowcom, którzy do końca, w miarę możliwości poruszają się lewym, zwężanym pasem (jak w przykładzie), że są cwaniakami i nie można się tak zachowywać.

Najczęściej szeryfami są kierowcy, którzy zachowują się agresywnie i są przekonani o swojej nieomylności. Nie wpuszczają nikogo na swój pas w korku, nie ułatwiają manewru wymijania i wyprzedzania, ale uczynią wszystko, aby „być pierwszym” na trasie.

„Zadania” szeryfa drogowego

Podstawowym zadaniem i misją szeryfa drogowego jest uniemożliwienie wykonywania manewrów, które w jego mniemaniu są nieuczciwe. Dlaczego wszyscy muszą stać w ogromnym korku na prawym pasie, skoro jeden cwaniak porusza się lewym, a później „wpycha” na siłę w kolejkę? Takim działaniom przeciwdziałają szeryfowie dróg.

Nie dopuszczą, do wciskania się w kolejkę, nawet jeśli kierowca czekający na przepuszczenie pomylił pasy, albo stosuje się do powszechnie obowiązującej w Europie Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych tzw. reguły zamka błyskawicznego, pomagającej w rozładowaniu korków.

szeryf drogowy zadania 2 Szeryf drogowy   kto to, jego zadania
Źródło: wikimedia.org

szeryf drogowy zadania Szeryf drogowy   kto to, jego zadania
Źródło: wikimedia.org

Szeryf tamuje ruch, aby uczciwi kierowcy mogli w ślimaczym tempie podróżować na zwężeniach. Uniemożliwia szybkie poruszanie się po drogach i rozładowanie korków.

Czy takie zachowania są dozwolone?

Szeryf swoim zachowaniem tamuje ruch, co nie jest prawnie dozwolone. Click To Tweet Może za takie zachowanie zostać ukarany mandatem wraz z punktami karnymi, podobnie jak za jazdę dwoma pasami ruchu czy nieużywanie kierunkowskazu. Niestety szeryfowie dróg często doprowadzają do kolizji i poważnych wypadków na drogach, ponieważ zajeżdżają innym drogę, a ci nie mają czasu wyhamować, co może spowodować prawdziwą tragedię.

W jaki sposób można ukarać takiego szeryfa drogowego ?

Powszechnie wykorzystywane przez kierowców rejestratory jazdy, proste kamerki cyfrowe czy nawet kamera w telefonie komórkowym pozwolą nam na nagranie zachowania „szeryfa drogowego” i przekazanie zgromadzonego materiału do odpowiednich służb. Warto podkreślić, że za blokowanie pasa ruchu, nawet w dobrej wierze, grozi do 500 zł mandatu i dwa punkty karne.

Jazda na tzw. suwak, czyli wszystkimi dostępnymi pasami ruchu, aż do chwili zwężenia oraz następnie naprzemienne włączanie się do ruchu kierowców, ma być prawnie usankcjonowana od 2018 roku. Kierowcy w Polsce będą mieć wówczas obowiązek takiej jazdy, a każde blokowanie ruchu przez szeryfów drogowych będzie karane mandatem. Szeryf myśląc, że robi dobrze, doprowadza niejednokrotnie do poważnych w skutkach kolizji.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Po co stosować kamerki w naszych samochodach?

Zdarzają się na drodze sporne sytuacje, kiedy słowo jednego kierowcy jest kładzione na szali względem słów innego użytkownika ruchu drogowego....

Zamknij