Parę słów o polskich kierowcach

Czasem odnosi się wrażenie, że polscy kierowcy w swoich samochodach mają tylko pedał gazu i ewentualnie klakson. Wyprzedają w miejscach niedozwolonych, nagminnie przekraczają dopuszczalną prędkość, a także stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Problemem jest także blokowanie lewego pasa ruchu, który powinien służyć niemal wyłącznie do wyprzedzania i brak zwykłej, ludzkiej uprzejmości. W wyniku tego na polskich drogach co roku dochodzi do tysięcy wypadków i kolizji, w których niestety giną ludzie.

Najczęstsze popełniane grzechy kierowców

Rachunek sumienia sporządzony przez przeciętnego polskiego kierowcę może zawierać wiele grzechów, które popełniamy za przysłowiowym kółkiem. Wśród nich można wymienić:

– Zbyt dużą prędkość – przekraczanie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym i poza nim, to nagminny problem większości polskich kierowców. Uważamy, że zakazy albo nas w ogóle nie dotyczą, albo ograniczenia prędkości są zbyt restrykcyjne. Nie zrażają nas ani mandaty, ani nawet możliwość odebrania prawa jazdy na kilka miesięcy, jeśli prędkość dopuszczalna zostanie dwukrotnie przekroczona.

– Niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej – czerwone światło? Nic podobnego panie władzo, przejechałem na pomarańczowym/żółtym świetle! Takie tłumaczenia wśród kierowców są bardzo częste. Kiedy z daleka widzimy zielone światło na skrzyżowaniu, dociskamy bezwiednie pedał gazu, aby tylko zdążyć przejechać na zielonym. To nic, że na chwilę przed minięciem sygnalizatora światło zmienia się na czerwone. W ten sposób stwarzamy ogromne niebezpieczeństwo na drodze.

– Nie stosowanie migaczy – jest to problem wynikający z nieuwagi lub świadomego lekceważenia przepisów, ponieważ każdy młody kierowca podczas kursów na prawo jazdy i egzaminów musi przyswoić sobie nawyk włączania kierunkowskazów przy skręcaniu i wymijaniu przeszkód na drodze. Później jednak wydawać się nam może czasami, że są one zbędne, a to duży błąd. Jeśli nie włączymy kierunkowskazu, narażamy siebie i innych na wypadki i kolizje, ponieważ pozostali uczestnicy ruchu drogowego nie mogą nawet przypuszczać, gdzie pojedzie samochód.

driver 739899 640 Prawda o kulturze kierowców na polskich drogach i nie tylko

– Rozmowa przez telefon – w Polsce przepisy kodeksu drogowego dopuszczają rozmawianie kierowcy przez telefon, za pośrednictwem zestawu głośnomówiącego. Jeśli zaś jedzie on samochodem, trzymając w jednej ręce telefon, to nie ma on możliwości zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy. Jedną ręką nie uda się prowadzić normalnie auta, zmieniać biegi i zachować refleks, jeśli coś nieprzewidzianego zdarzyłoby się w okolicy pojazdu.

– Blokowanie lewego pasa ruchu – wyjeżdżając za naszą zachodnią granicę od razu widać różnicę w zachowaniu kierowców. Pomimo 3 pasów na niemieckich autostradach większość Niemców porusza się prawym pasem, lewe pozostawiając do wyprzedzania. Natomiast w Polsce niektórym kierowcom wydaje się, że mając szybki samochód powinni po prostu jechać z punktu A do punktu B bez opuszczania choć na chwilę lewego pasa. Uwaga! Można za to dostać mandat.

– Nieprzepuszczanie przy przejściach dla pieszych – niejednokrotnie piesi na ruchliwych ulicach, stojąc przy przejściu muszą długo czekać, aż któryś kierowca zachowa się kulturalnie i zatrzyma, umożliwiając przejście przez jezdnię.

– Nieumożliwianie włączenia się do ruchu lub kontynuowania ruchu pojazdom – jazda na zakładkę, nazywana także jazdą na suwak w Polsce jest całkowitą abstrakcją. Kierowcy nie chcą wpuszczać innych kierowców na pas, którym można kontynuować jazdę, a nawet często utrudniają im taki manewr.

– Agresja kierowców i brak życzliwości – nikt nie chce ustępować pierwszeństwa, ani zachowywać się kulturalnie na drodze, a jeśli już, to tacy kierowcy w Polsce należą do wyjątków.

Polacy niestety mają wysokie mniemanie o swoich umiejętnościach prowadzenia pojazdów samochodowych. Click To Tweet

Skutki braku kultury na drodze

Konsekwencje popełniania wymienionych grzechów przez kierowców mogą być tragiczne. Prędkość niedostosowana do warunków panujących na drodze, brawura jazdy i lekkomyślna wiara we własne umiejętności u mało doświadczonych kierowców, powoduje wypadki z udziałem rannych, a nawet ofiar śmiertelnych. Zdarza się, że kolizja na szczęście kończy się tylko porysowaniem czy wgnieceniem pojazdu, ale przy dużej prędkości wszyscy pasażerowie i kierowcy biorący udział w zdarzeniu są mocno narażeni na wszelkiego rodzaju urazy.

Niezatrzymywanie się przy przejściu dla pieszych może prowadzić w końcu do potrącenia kogoś, kto sądził, że zdąży przejść przez zebrę. Gdyby kierowca zachował szczególną ostrożność i zdjął nogę z gazu, na pewno zdążyłby przed nim wyhamować. Należy pamiętać, że zwiększając prędkość jazdy z 50 do 70 km/h, droga hamowania wydłuża się dwukrotnie, a będzie ona jeszcze dłuższa, jeśli na drodze będzie woda lub lód.

Wypadki drogowe w statystykach

Według statystyk Komedy Głównej Policji, w 2016 roku na polskich drogach doszło do 33 664 wypadków, podczas gdy w 2015 roku było ich mniej – 32 967 zdarzeń. Śmierć w wypadkach drogowych w poprzednim roku poniosło 3026 osób, czyli o 88 więcej niż przed rokiem.  W wypadkach rannych zostało w poprzednim roku 40 766 osób.

Do głównych przyczyn wypadków należą:

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu – 6694 wypadków,
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 4365 wypadków,
  • nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego – 4073 wypadków,
  • niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami – 1740 wypadków.

Polscy kierowcy w internecie

Polacy powodują wiele wypadków na drogach, nie tylko w kraju, ale i za granicą, o czym świadczy przegląd artykułów:

  • http://wyborcza.pl/7,75399,21216901,wypadek-polskiego-autokaru-w-niemczech-11-osob-rannych.html
  • http://wyborcza.pl/1,76842,17695915,Niemcy__Wypadek_polskiego_busa_na_autostradzie__Dwie.html
  • http://wyborcza.pl/1,76842,16348529,Wypadek_polskiego_autokaru_w_Niemczech__Zidentyfikowano.html
  • http://wyborcza.pl/1,91446,15484146,Niemcy__7_rannych_w_wypadku_polskiego_busa_na_autostradzie.html
  • http://www.tvp.info/27552597/polski-kierowca-tira-bawil-sie-telefonem-jadac-80-kmh-zginela-rodzina
  • http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/polski-kierowca-zabil-cztery-osoby-zmienial-muzyke-w-telefonie,688235.html.

W serwisie YouTube nie brakuje przykładów filmików, prezentujących wypadki drogowe z udziałem polskich kierowców:

  • kanał Polskie Drogi (https://www.youtube.com/channel/UCBoOyAEALLrz6m6igdJ8tOw),
  • kanał Kraksa TV (https://www.youtube.com/channel/UCki0_hqMhV5JU5Llvk5kv-w),
  • kanał Ku przestrodze (https://www.youtube.com/channel/UCZ-pN5BSH8C4Zwqs10H07-A),
  • kanał Wypadki samochodowe i motocyklowe akcje (https://www.youtube.com/user/wypadkifilmiki).

Memy:

1384535117 elypug 600 Prawda o kulturze kierowców na polskich drogach i nie tylko
Źródło: demotywatory.pl

2380 kierowcy Prawda o kulturze kierowców na polskich drogach i nie tylko
Źródło: jeja.pl

55a3898e3d485 osize933x0q70h3a9aa5 Prawda o kulturze kierowców na polskich drogach i nie tylko
Źródło: fabrykamemow.pl

Wskazanie na różne akcje na wykopie potępiające zachowania niekulturalnych kierowców:

  • http://www.wykop.pl/link/2744819/rjs-62g8-ocen-kierowce/
  • http://www.wykop.pl/link/3677623/kultura-kierowcow-kontra-furmanka-niebezpieczne-zachowania-na-drodze-e4/,
  • http://www.wykop.pl/link/2934859/agresywny-kierowca-kultura-na-drodze-samochodu-sb-6446h/.

W sieci internetowej można znaleźć serwisy, których celem jest identyfikacja niekulturalnych kierowców, np.:

  • http://tablica-rejestracyjna.pl/,
  • okierowcach.pl

Wiedząc, jakie ryzyko ponosi każdy kierowca popełniający takie błędy jak przekraczanie prędkości, agresja, brawura, brak uprzejmości dla innych, apelujemy o zachowanie spokoju za kierownicą i kultury, którą każdy kierowca powinien okazywać pasażerom i wszystkim współuczestnikom ruchu drogowego. Zachęcamy też Państwa do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Piłeś? Alkomat w aucie zablokuje Ci silnik

Alkomat - co to jest? Alkomat jest urządzeniem pozwalającym na dokonanie pomiaru poziomu stężenia alkoholu w wydychanym przez użytkownika powietrzu....

Zamknij