Rok 2018, a zwłaszcza jego połowa przyniesie kierowcom wiele zmian w przepisach ruchu drogowego. Od 4 czerwca 2018 roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy będą bardziej rygorystyczne i na pewno nie przypadną do gustu młodym kierowcom. Jednak zmiany w przepisach nie będą dotyczyć wyłącznie nowych kierowców, dotkną także kierowców z wieloletnim stażem. Oto przegląd zmian, na jakie powinni szykować się kierowcy w najbliższej przyszłości.

Okres próbny dla młodych kierowców

Główną zmianą, która zostanie wprowadzona w najbliższym czasie w kodeksie drogowym jest to, że osoby, które zamierzają zdać prawo jazdy po 4 czerwca 2018 roku będą objęte tzw. okres próbnym trwającym dwa lata. Dwuletni okres próbny będzie rozpoczynał się od dnia, w którym zostało wydane prawo jazdy. W trakcie dwuletniego okresu próbnego kierowca zobowiązany będzie odbyć kurs doszkalający z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz praktyczne szkolenie dotyczące zagrożeń na drodze. Takie kursy kierowca musi przejść między 4. a 8. miesiącem trwania okresu próbnego. Obowiązkowe kursy doszkalające mają charakter odpłatny.

Kolejna zmiana przewidziana dla młodych kierowców dotyczy ograniczeń prędkości. Przez pierwsze 8 miesięcy od daty wydania prawa jazdy, młodemu kierowcy nie wolno przekroczyć:

  • 50 km/h na terenie zabudowanym,
  • 80 km/h na terenie niezabudowanym,
  • 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej.

Przez pierwsze 8 miesięcy kierowcy zabrania się również podejmowania pracy zarobkowej na stanowisku kierowcy pojazdu kategorii B. Kierowca będący na okresie próbnym musi być odpowiednio oznakowany. Oznacza to, że może prowadzić pojazd, który jest oznakowany z tyłu i z przodu białką nalepką z zielonym symbolem liścia.

Ponadto, jeśli w przeciągu tych 8 miesięcy kierowca popełni trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe starosta ma prawo wydać decyzję o cofnięciu prawa jazdy.

zmiany kodeks drogowy 2018 1 Poznaj zmiany w kodeksie drogowym od 2018 roku

Jak przedłużyć okres próbny?

Dwuletni okres próbny starosta będzie mógł przedłużyć o kolejne dwa lata, tym kierowcom, którzy popełnili maksymalnie dwa wykroczenia. Dodatkowo taki kierowca zostanie skierowany na kurs reedukacyjny w zakresie ruchu drogowego lub badania psychologiczne.

Redukcja punktów karnych

Kolejne zmiany, które zostaną wprowadzone w połowie br. dotyczą punktów karnych. Po zebraniu 24 punktów karnych kierowca nie straci prawa jazdy, jak to było do tej pory, ale będzie musiał udać się na specjalny kurs reedukacyjny. Kurs reedukacyjny prowadzony będzie w formie wykładów w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Za cały kurs koszty ponosi ukarany. Jeśli w trakcie kolejnych 5 lat kierowca ponownie uzbiera 24 punkty karne, jego uprawnienia zostaną cofnięte i o prawo jazdy będzie musiał ubiegać się od nowa.

zmiany kodeks drogowy 2018 3 Poznaj zmiany w kodeksie drogowym od 2018 roku

Wyższa kara za brak obowiązkowego OC

Od początku 2018 roku można spodziewać się wzrostu kar za brak ważnego obowiązkowego ubezpieczenia OC. Click To Tweet Taka zmiana spowodowana jest wzrostem płac minimalnych o 5 %. Dotychczas kara za brak OC wynosiła 4000 zł dla aut osobowych. W 2018 roku maksymalny mandat za brak polisy OC będzie wynosił 4200 zł, czyli o 200 zł więcej niż do tej pory. Najwyższą grzywnę zapłacą ci kierowcy, którzy nie posiadają ważnego OC dłużej niż 2 tygodnie. Jeśli natomiast pojazd bez ważnej polisy OC pozostaje nie dłużej niż 3 dni, kierowca zapłaci 20% maksymalnej kwoty. Między 4, a 14 dniem kara wzrośnie do 50%. Polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich kierowców, bo to właśnie z niej pokrywane są koszty wypadków drogowych. Warto też dodać, że ponad połowa kierowców jeżdżąca bez OC wykrywana jest nie podczas kontroli drogowej, ale za pomocą bazy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, która wysyła wezwania do zapłaty.

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym

Na 2018 rok planowane są również zmiany w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli w dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsca na pieczątki potwierdzające przejście badań technicznych, nie trzeba będzie wymieniać dowodu na nowy. Do tej pory w dowodzie rejestracyjnym mieściło się 6 pieczątek. Po wykorzystaniu tych wszystkich miejsc należało zwrócić się do miejscowego wydziału komunikacyjnego w celu otrzymania nowego dowodu rejestracyjnego. Nie tylko wymagało to czasu, ale i opłat. Po nowelizacji ustawy Prawo u ruchu drogowym wystarczy, że kierowca będzie miał przy sobie zaświadczenie o pozytywnym przejściu badań technicznych.

 

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Działanie soli na karoserię samochodu

Zima to szczególnie niekorzystny okres dla karoserii naszego samochodu, a to za sprawą soli drogowej, którą w okresie zimowym posypywane...

Zamknij