Alkomat – co to jest?

Alkomat jest urządzeniem pozwalającym na dokonanie pomiaru poziomu stężenia alkoholu w wydychanym przez użytkownika powietrzu. Wykorzystywany jest przez osoby prywatne, przedsiębiorców do badania trzeźwości pracowników, a przede wszystkim przez kierowców i policję. W Polsce za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu grozi wysoki mandat, a niekiedy nawet zabranie prawa jazdy. Kierowca posiadający alkomat (nawet alkomat jednorazowy) zawsze przed rozpoczęciem jazdy może sprawdzić, czy jego stan trzeźwości na to pozwala. Pojawiają się też idee mówiące o tym, aby instalować w niektórych pojazdach alkomaty z blokadą zapłonu. Jeśli badanie wykazuje zawartość alkoholu, wówczas alkomat blokuje zapłon i nie można uruchomić samochodu.

Normy stężenia alkoholu zezwalające na prowadzenie auta

Jasną regułą jest zakaz jazdy samochodem, motocyklem czy innym pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym zaburza widzenie kierowcy, ma on wolniejsze reakcje na sytuacje na drodze, przez co może nie zareagować właściwie w kluczowym momencie i doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku.

W Polsce obowiązuje limit alkoholu we krwi na poziomie 0,2 promila, co oznacza, że nawet po wypiciu jednego piwa czy kieliszka wina nie można prowadzić samochodu. W innych krajach w Europie i na świecie obowiązują jednak inne poziomy dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi dla użytkowników ruchu drogowego, co uwarunkowane jest wewnętrznymi przepisami prawa.

W poszczególnych krajach dopuszcza się następujące limity:

 • 0,0 promili – Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Brazylia, Chorwacja, Czechy, Estonia, Etiopia, Georgia, Kolumbia, Mołdawia, Nepal, Panama, Rosja, Rumunia, Słowacja, Ukraina, Węgry,
 • 0,1 promila – Albania, Algieria,
 • 0,2 promila – Polska, Norwegia, Szwecja i Mongolia,
 • 0,3 promila – Bośnia i Hercegowina, Indie, Japonia, Turkmenistan, Urugwaj,
 • 0,4 promila – Litwa,
 • 0,49 promila – Kostaryka,
 • 0,5 promila – Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Chiny, Dania, Filipiny, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Izrael, Kambodża, Kirgistan, Łotwa, Macedonia, Mauritius, Niemcy, Peru, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Salwador, Słowenia, Szwajcaria, Tajlandia, Turcja, Uganda, Wenezuela, Włochy,
 • 0,52 promila – Korea Południowa,
 • 0,7 promila – Boliwia, Ekwador, Honduras,
 • 0,8 promila – Botswana, Gwatemala, Irlandia, Kanada, Kenia, Luksemburg, Malezja, Malta, Meksyk, Nikaragua, Nowa Zelandia, Paragwaj, Singapur, USA, Wielka Brytania, Zimbabwe.

Walka z pijanymi kierowcami

Policja wypowiedziała wojnę pijanym kierowcom i stara się ograniczać ich liczbę na polskich drogach. Również niezależne organizacje np. poprzez organizację kampanii medialnych dążą do tego samego celu – zniechęcenia jak największej liczby kierowców do tego, aby zasiadali przed kierownicą pojazdu po spożyciu alkoholu. Jedna z realizowanych w Polsce kampanii namawiała wszystkie osoby bliskie kierowcom do zabierania im kluczyków, jeśli piją danego dnia alkohol. Pasażerowie muszą czuć się współodpowiedzialni za proceder kierowania samochodem przez pijanego kierowcę.

Ministerstwo Zdrowia prowadziło kampanię w mediach pod hasłem „Powstrzymaj pijanego kierowcę”. Click To TweetKrajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zorganizowała nieszablonowe kampanie „Alkohol i kluczyki? Wykluczone!” oraz „Piłeś? Nie jedź! Włącz myślenie!”, Brytyjski Departament Transportu swego czasu przeprowadzał szokującą kampanię przeciwko jeździe pod wpływem alkoholu.  W spotach telewizyjnych, radiowych, w prasie i w internecie stosowane są przy tym proste, sugestywne, a nie raz szokujące hasła i treści, które mają wstrząsnąć odbiorcami i przekonać ich do konieczności walki z procederem jazdy pod wpływem alkoholu.

Za jazdę po pijanemu grożą wysokie mandaty, a nawet nałożenie kary pozbawienia wolności. O wysokości mandatu i skali kary decyduje to, czy kierowca prowadził samochód w stanie po spożyciu alkoholu czy w stanie nietrzeźwym. Stan po spożyciu oznacza wynik badania alkomatem na poziomie od 0,2 do 0,5 promila, z kolei stan nietrzeźwości oznacza zawartość alkoholu we krwi na poziomie powyżej 0,5 promila.

Jazda po użyciu alkoholu według polskiego prawa jest wykroczeniem, za które grozi:

 • grzywna w wysokości od 50 do 5000 zł,
 • utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych lub odebranie prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
 • areszt od 5 do 30 dni.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to przestępstwo, za które grożą poważne sankcje:

 • zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w okresie od minimum 3 lat do 15 lat,
 • ograniczenie lub pozbawienie wolności od 2 do 15 lat,
 • obligatoryjna grzywna w wysokości 5 tys. zł dla osób złapanych na prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwości po raz pierwszy lub grzywnę w wysokości 10 tys. zł przy ponownym złapaniu,
 • obowiązkowa nawiązka wypłacana poszkodowanym lub ich bliskim w wysokości nie mniej niż 10 tys. zł, jeśli nietrzeźwy kierowca był sprawcą wypadku.

Metoda na walkę z pijanymi kierowcami – blokada silnika

Metodą walki z pijanymi kierowcami jest blokada alkoholowa silnika, tzw. Alcolock Click To Tweet

Kierowcy, którzy zostali ukarani za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, po upływie przynajmniej połowy zasądzonego okresu zakazu prowadzenia pojazdów, mogą ubiegać się o jego zniesienie, zobowiązując się do zamontowania w swoim samochodzie blokady alkoholowej Alcolock.

W takim wypadku prawo jazdy kierowcy zawiera informację, że może on prowadzić wyłącznie auta wyposażone w blokadę alkoholową.

Blokada Alcolock działa w tożsamy sposób jak alkomat policyjny, ale jest zsynchronizowana z zapłonem pojazdu. Zanim kierowca będzie chciał uruchomić silnik samochodu, będzie musiał dmuchnąć w ustnik urządzenia znajdujący się w zasięgu siedzenia kierowcy. Na ekranie zostanie wyświetlona informacja o ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeśli alkomat wykryje od 0,1 mg alkoholu w 1 dm3 powietrza, nie będzie możliwości unieruchomienia pojazdu. Wynik może też zostać zapisany w pamięci urządzenia.

Koszt zamontowania blokady silnika przez alkomat

Samo urządzenie blokady Alcolock kosztuje około 5 tys. zł. Jego montaż w samochodzie wiąże się z poniesieniem kosztu w wysokości od 300 do 500 zł.

Każdy kierowca powinien odpowiedzialnie podchodzić do kwestii bezpieczeństwa na drodze, ponieważ ma na nie niebagatelny wpływ. Pod wpływem alkoholu nie można prowadzić auta. Czy wprowadzenie blokad Alcolock powszechnie ograniczy ten niebezpieczny proceder na polskich drogach?

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego liczba wypadków zmniejsza się?

O wypadkach drogowych Chwila nieuwagi, oderwanie wzroku od tego, co dzieje się przed maską samochodu, a niekiedy lekkomyślność i brawura...

Zamknij