Jednym z warunków dopuszczenia pojazdu do ruchu jest posiadanie przez kierowców obowiązkowego wyposażenia samochodu, które określają przepisy prawa drogowego. Okazuje się, że lista obowiązkowego wyposażenia auta w Polsce wcale nie jest długa, ale nie oznacza to, że kierowca nie powinien wozić ze sobą innych przedmiotów, które zapewnią mu bezpieczeństwo podczas jazdy. Prowadzący pojazd musi być przygotowany na różne okoliczności. Przecież nigdy nie wiadomo, kiedy może dojść do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Co każdy kierowca musi mieć w samochodzie?

Trójkąt ostrzegawczy

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. każdy samochód zarejestrowany w kraju musi być wyposażony w dwa przedmioty. Jednym z nich jest trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Trójkąt ostrzegawczy jest elementem odblaskowym, ostrzega innych uczestników ruchu drogowego o wypadkach i awariach.

Kierujący pojazdem jest zobowiązany ustawić trójkąt w przypadku awarii, postoju, wypadku zawsze:

 • na autostradzie lub drodze ekspresowej,
 • poza obszarem zabudowanym – w przypadku postoju w miejscu, w którym nie jest to dozwolone lub tam, gdzie auto jest niedostatecznie widoczne,
 • w obszarze zabudowanym – w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.
Na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt ostrzegawczy ustawia się w odległości 100 m za pojazdem (średnio ok. 120 kroków). Na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym trójkąt powinien znajdować się w odległości 30-50 m za samochodem. Z kolei w obszarze zabudowanym trójkąt powinien być ustawiony tuż za pojazdem, czyli w odległości 1m. Zgodnie z aktualnie obowiązującym taryfikatorem za brak trójkąta ostrzegawczego lub jego niewłaściwe ustawienie na drodze grozi mandat w wysokości 150 zł.

obowiazkowe wyposazenie samochodu 2 Kompendium wiedzy o obowiązkowym wyposażeniu samochodu?

Gaśnica samochodowa

Gaśnica jest kolejnym obowiązkowym wyposażeniem samochodu zarejestrowanego w Polsce. Click To Tweet Gaśnica samochodowa musi mieć przynajmniej 1 kg środka gaśniczego i powinna być poddawana regularnemu przeglądowi raz do roku. Brak gaśnicy w samochodzie skutkuje mandatem w wysokości od 20 do 500 zł, a także może uniemożliwić wykonanie przeglądu technicznego pojazdu. W samochodzie osobowym najlepiej sprawdza się gaśnica proszkowa typu ABC, która odznacza się dużą skutecznością. Warto dodać, że obowiązujące przepisy nic nie mówią na temat daty przydatności gaśnicy, zatem przeterminowana gaśnica nie może być podstawą do wystawienia mandatu. Jednak w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych, warto zadbać o to, by ją systematycznie wymieniać.

Dodatkowe wyposażenie samochodu

W Polsce posiadanie apteczki samochodowej i kamizelki odblaskowej nie jest obowiązkowe, ale ze względów bezpieczeństwa są to rzeczy, które warto zawsze wozić w samochodzie. Apteczka wymagana jest w wielu krajach Unii Europejskiej, w Polsce zaś obowiązkowo musi znaleźć się jedynie w taksówkach, autobusach, samochodach przeznaczonych do nauki jazdy i ciężarówkach przewożących ludzi.

Apteczka powinna zostać wyposażona w:

 • bandaże,
 • kompresy gazowe,
 • plastry z opatrunkiem,
 • opaskę uciskową,
 • ustnik do przeprowadzania sztucznego oddychania,
 • środek dezynfekujący,
 • rękawiczki ochronne,
 • chustę trójkątną,
 • koc termoizolacyjny,
 • nożyczki, agrafki,
 • instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

Pomimo że polski ustawodawca nie obliguje polskich kierowców do posiadania apteczki samochodowej, warto ją mieć w aucie, dlatego że każdy uczestnik ruchu drogowego posiada prawny obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wypadku drogowym. Odpowiednio wyposażona apteczka zdecydowanie zwiększa szanse na prawidłowe i skuteczne udzielenie pomocy.

obowiazkowe wyposazenie samochodu 3 Kompendium wiedzy o obowiązkowym wyposażeniu samochodu?

Bez wątpienia kolejnym przydatnym wyposażeniem każdego samochodu jest kamizelka odblaskowa. Click To Tweet Podobnie, jak w przypadku apteczki samochodowej, przepisy prawa nie nakładają na kierowców obowiązku posiadania kamizelki. Obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej dotyczy pieszych poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym. Kamizelka powinna również znaleźć się w wyposażeniu każdego samochodu, ponieważ w przypadku awarii po zmroku kierowca nie może opuścić samochodu bez elementu odblaskowego. Kamizelka poprawia naszą widoczność i tym samym zwiększa bezpieczeństwo. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat nawet do 500 zł.

Wyposażenie samochodu za granicą

Choć Polska należy do Unii Europejskiej, przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu w innych państwach europejskich mogą się od siebie różnić. Każdy z krajów posiada własną listę niezbędnych akcesoriów samochodowych, które muszą znajdować się w samochodzie. W Polsce nie ma wymogu posiadania apteczki samochodowej i kamizelki odblaskowej, które są z kolei konieczne w większości krajów UE. Często wybierając się w podróż za granicę zastanawiamy się, czy musimy kupować wyposażenie, które wymagane jest w innym państwie? Otóż NIE. Od tego obowiązku zwalnia nas Konwencja Wiedeńska. Jeden z przepisów wyraźnie mówi, że wjeżdżając samochodem na teren innego państwa, musimy posiadać jedynie to wyposażenie, do którego obliguje nas prawo krajowe.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wypadki samochodowe dzisiaj – skąd brać informacje?

Wypadek samochodowy to najgorsze, co może spotkać każdego kierowcę i prawie zawsze wiąże się z utrudnieniami na drodze. Jak pokazują...

Zamknij