Niejednemu kierowcy zapewne zdarzyło się, że samochód na środku drogi odmówił posłuszeństwa z bliżej nieokreślonego powodu. Oczywiście możemy w takiej sytuacji wezwać pomoc drogową, jednak najrozsądniejszym i zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie odholowanie auta na najbliższy parking, do serwisu lub po prostu pod dom, gdzie będziemy mogli zdiagnozować przyczynę awarii. W dzisiejszym wpisie chcemy zaprezentować wam wskazówki, jak prawidłowo holować samochód.

Holowanie samochodu – co trzeba wiedzieć?

Holowanie samochodu wymaga od kierowcy odpowiedniego przygotowania i bezwzględnego zastosowania się do przepisów Kodeksu Drogowego. Nie można również zapominać o tym, że muszą być spełnione określone wymagania techniczne.

Po pierwsze, pojazd holujący powinien być cięższy od auta holowanego.

Po drugie, samochód, który będzie holowany musi mieć sprawny układ kierowniczy, układ hamulcowy i światła. Jeżeli wymienione elementy są niesprawne, będziemy zmuszeni wezwać po samochód lawetę.

Co nam będzie potrzebne do holowania samochodu?

Do podstawowego wyposażenia, bez którego holowanie pojazdu nie jest możliwe należy:

  • linka holownicza – dla samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t wystarczy linka syntetyczna o długości od 4 do 6 metrów. Linka powinna być oznakowana naprzemiennymi biało czerwonymi pasami albo zaopatrzona w żółte lub czerwone chorągiewki. W zależności od marki i rodzaju linki ceny wahają się od 15 do 40 zł.
  • trójkąt ostrzegawczy – powinien znajdować się w wyposażeniu każdego samochodu.
  • kable rozruchowe – warto je mieć przy sobie w sytuacji, gdy rozładuje się akumulator i trzeba będzie go trochę podładować.

Jak właściwie należy holować samochód?

Niezależnie, czy jesteśmy w terenie zabudowanym czy nie, pojazd holujący obligatoryjne musi mieć włączone światła mijania. Click To TweetW razie słabej widoczności holowane auto może skorzystać z oświetlenia postojowego. Trójkąt ostrzegawczy najlepiej zamontować na tylnej szybie, po lewej stronie, na ramieniu wycieraczki tak, aby był dostatecznie widoczny. Podczas holowania należy pamiętać o włączeniu stacyjki. W przeciwnym wypadku zablokowana stacyjka uniemożliwi skręcanie kół.

Zaleca się, aby w samochodzie holowanym siedział kierowca bardziej doświadczony. Trzeba pamiętać o tym, by linka zawsze była napięta, zwłaszcza podczas skręcania. Chęć zmiany pasa lub zamiar skrętu muszą sygnalizować obydwa pojazdy. Technika jazdy pojazdem holującym powinna być płynna i łagodna. W miarę możliwości należy unikać dróg o dużym natężeniu ruchu.

Jakich samochodów nie wolno holować?

  • samochodów z automatyczną skrzynią biegów;
  • samochodów hybrydowych oraz z napędem elektrycznym;
  • samochodów z zawieszeniem hydropneumatycznym i pneumatycznym.

holowanie samochodu 1 Holowanie samochodu   gdzie wolno a gdzie nie?

Gdzie nie wolno holować samochodów?

Przepisy jednoznacznie zabraniają holowania samochodów na autostradach. Wyjątkiem jest holowanie przez pojazdy do tego przeznaczone. Jednak wówczas holowanie odbywa się wyłącznie do najbliższego wyjazdu z autostrady. Ponadto zabrania się holowania:

  • więcej niż jednego pojazdu, z wyjątkiem pojazdu członowego;
  • pojazdu z przyczepą (naczepą);
  • pojazdu za pomocą połączenia giętkiego, jeżeli w pojeździe holowanym silnik jest unieruchomiony, a działanie układu hamulcowego jest uzależnione od tego silnika.

Gdzie można holować samochód?

Samochód można holować wszędzie z wyjątkiem autostrad. Click To TweetPrzepisy prawa nie zabraniają również holowania samochodów na drodze ekspresowej. W świetle aktualnych przepisów prawa dozwolona prędkość auta holowanego to 30 km/h na godzinę w terenie zabudowanym i 60 km/h poza nim. Prędkość 60 km/h poza terenem zabudowanym dotyczy również drogi ekspresowej.

Holowanie w sposób wykluczający potrzebę kierowania pojazdem

Holowanie w sposób wykluczający potrzebę kierowania pojazdem odbywa się przy pomocy urządzeń, na które zjeżdża się przednimi kołami pojazdu holowanego. Podczas holowania w taki sposób, w pojeździe holowanym nie musi być kierowcy, nie wymaga się również, aby był sprawny układ kierowniczy i hamulcowy, ale rzeczywista masa pojazdu holowanego nie może przekraczać rzeczywistej masy pojazdu holującego.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy wolno stosować CB-radio w samochodach?

Czy wolno stosować CB-radio w samochodach - to pytanie zadaje sobie spora część kierowców. Urządzenie, niegdyś powszechnie stosowane do komunikacji...

Zamknij