Śmiało można by powiedzieć, że ilu kierowców, tyle stylów jeżdżenia. Jednak spośród wszystkich typów można wyodrębnić tych kilka o odmiennych temperamentach, których najczęściej można spotkać na drogach. A czy Ty wiesz, jakim typem kierowcy jesteś? Sprawdź to!

Wszechwiedzący kierowca

Eksperci zgodnie uważają, żę wszechwiedzący kierowca to najgorszy kierowca. Click To Tweet Wszechwiedzący kierowca jest pewny swoich umiejętności, dlatego nie zwraca uwagi na otoczenie, bo wychodzi z założenia, że inni kierowcy to amatorzy, którzy nie potrafią prawidłowo jeździć. Takim kierowcom brakuje pokory i nigdy nie dostrzegają swoich błędów, a za wszelkie niedogodności na drodze obarczają innych kierowców i pieszych. Wszechwiedzący kierowca “lepiej” zna się na przepisach, “lepiej” jeździ, uważa że otaczający go kierowcy to kompletni głupcy i często daje im to dobitnie do zrozumienia.

Niedzielni kierowcy

Niedzielni kierowcy to osoby, które co prawda posiadają prawo jazdy, ale na drogach pojawiają się bardzo rzadko, a w zasadzie tylko od święta. Starają się jeździć przepisowo, ale wyłącznie według tych zasad, które zdążyli przyswoić na kursie. Niedzielny kierowca często zapomina o podstawowych czynnościach, które wpływają na bezpieczeństwo podczas jazdy, jak włącznie świateł czy kierunkowskazu. Boi się wykonać manewru wyprzedzania i równolegle zaparkować. Niektórzy są zdania, że największą liczbę wypadków należy przypisać właśnie niedzielnym kierowcom, którzy nie mają doświadczenia i nie wiedzą, jak należy zachować się podczas niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Egzekutor a może awanturnik?

Typ egzekutora cechuje agresja wobec innych uczestników ruchu drogowego. Wszystkich uczestników ruchu chce karać za nieprawidłowe zachowanie do tego stopnia, że jest w stanie wysiąść z samochodu w celu bezpośredniej konfrontacji z innym kierowcom. Ten typ kierowcy głośno będzie komentował styl jazdy innych, poganiał, trąbił, a nawet ośmieszał. To dość często spotykany typ kierowcy na polskich drogach.

Świeżo upieczeni kierowcy

To grupa kierowców, którzy dopiero co odebrali prawo jazdy i na drodze stawiają swoje pierwsze “kroki”. Click To Tweet Z jednej strony są to kierowcy zestresowani, niemający wystarczającego obycia z samochodem i sami do końca nie wiedzą, jak należy zachowywać się na drodze. Poruszają się bardzo chaotycznie, a tym samym stwarzają niebezpieczeństwo dla siebie i innych. Z drugiej strony do grupy świeżo upieczonych kierowców należy zaliczyć osoby zbyt pewne siebie, które myślą, że ledwo zdany egzamin na prawo jazdy pozwala im zawojować cały świat. Niestety, brutalna prawda wyjdzie na jaw, kiedy trzeba będzie ruszyć ze świateł…wtedy instruktor już nie pomoże.

‘Lewy” kierowca, czyli kierowca lewego pasa

“Lewy” kierowca to kierowca, który nie wie, do czego służy lewy pas ruchu, w efekcie czego blokuje lewy pas ruchu na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu jadąc wolniej niż nakazują przepisy. Jazda lewym pasem to powszechny problem do tego stopnia, że na rynku pojawiły się specjalne naklejki z napisem “Lewy pas to nie kółko różańcowe”. Wszystkich niedoinformowanych warto uświadomić, że za nieuzasadnioną jazdę lewym pasem grozi także mandat nawet do 500 zł.

Przepisowy kierowca

Przepisowy kierowca sto procent swojej uwagi poświęca przepisowemu prowadzeniu samochodu. Nigdy nie przekroczy dopuszczalnej prędkości, nigdy nie zapomina o włączeniu kierunkowskazu i zawsze zatrzyma się przed przejściem dla pieszych. W swoim życiu maksymalnie zapłacił góra dwa mandaty. Przepisowy kierowca to dobry kierowca, bo na drodze stwarza najmniejsze zagrożenie.

Zbyt ostrożny kierowca

Ostrożny kierowca najchętniej jechałby maksymalnie 30 na godzinę. Ciągnie się za traktorem, byle tylko go nie wyprzedzić. Bacznie obserwuje drogę, bo nie ma zaufania do innych, jest też skłonny do uprzejmych zachowań społecznych np. wpuszczenia czy przepuszczenia. Nie jest lubiany przez innych kierowców, bo w ich mniemaniu najzwyczajniej w świecie się wlecze.

Kierowca rajdowiec

Kierowcy rajdowcy uwielbiają czuć adrenalinę, zawsze im spieszno do celu i nie mowy o tym, by ktoś ich wyprzedził. Znani są głównie z tego, że kolekcjonują zdjęcia z fotoradarów. Kiedy stoją jako pierwsi na światłach, muszą ruszyć najszybciej. Niestety, często też stwarzają niebezpieczne sytuacje na drodze, bo nie zwracają uwagi na takie drobiazgi jak choćby znaki, no ale w końcu przepisy są po to, by je łamać.

typ kierowcy 2 Dowiedz się, jakim jesteś typem kierowcy?

Kobieta za kierownicą

To przypadek inny niż wszystkie, dlatego wymaga szczególnej uwagi. Tylko kobieta za kierownicą potrafi wykonywać kilka czynności równocześnie – zmieniać biegi, rozmawiać przez telefon i robić make up. Zdarza im się skręcić prawo przy włączonym kierunkowskazie w lewo. Wiele rzeczy uchodzi im płazem ze względu na niezaprzeczalny urok osobisty. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że wbrew obiegowej opinii niejedna kobieta jeździ lepiej od mężczyzny, a stereotyp kobiety kiepskiego kierowcy niewiele ma wspólnego z prawdą.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kompendium wiedzy o obowiązkowym wyposażeniu samochodu?

Jednym z warunków dopuszczenia pojazdu do ruchu jest posiadanie przez kierowców obowiązkowego wyposażenia samochodu, które określają przepisy prawa drogowego. Okazuje...

Zamknij