O wypadkach drogowych
Chwila nieuwagi, oderwanie wzroku od tego, co dzieje się przed maską samochodu, a niekiedy lekkomyślność i brawura powodują, że kierowca powoduje wypadek lub kolizję. Na szczęście, jak informuje Policja, na polskich drogach od 2011 roku dochodzi do coraz mniejszej liczby wypadków drogowych, zwłaszcza tych najbardziej tragicznych w skutkach.
Przyczyny powstawania wypadków drogowych
Na podstawie raportu „Wypadki drogowe w 2015 roku” można wysnuć wniosek, że jedną z podstawowych przyczyn kolizji na drogach jest nadmierna prędkość, niedostosowana do warunków panujących na drodze. Do wypadków dochodzi zwłaszcza przy stosunkowo ładnej pogodzie. Kierowcom wydaje się, że można gnać ponad 130 km na godzinę na drogach przy dobrych warunkach, podczas gdy w wielu miejscach, poza autostradami, jest to niedopuszczalne. Przy takiej prędkości trudno wyhamować, kiedy na trasie pojawi się przeszkoda, ktoś inny gwałtownie zacznie hamować, albo samochód wjedzie w dziurę, przez co kierowca straci nad nim panowanie.
Złe warunki na drodze – śnieg, deszcz, gołoledź, muldy błota pośniegowego powodują, że stosunkowo łatwo o poślizg, którego skutki trudno jest przewidzieć.
Kolejny powód wypadków, który wymieniany jest przez Policję, to nieprzestrzeganie przez kierowców pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych. Wymuszanie pierwszeństwa oraz niedopuszczanie do włączenia się do ruchu innych pojazdów powoduje kolizje. Click To Tweet Z kolei najbardziej niebezpieczne pozostają sytuacje, w których kierowcy nie przepuszczają pieszych na pasach. Osoba przechodząca przez „zebrę” nie ma w praktyce żadnych szans, jeśli wjeżdża w nią samochód, nawet jadący przepisowe 50 km/h.
Wielu kierowców wykazuje się lekkomyślnością za „kółkiem”. Jeździ niebezpiecznie, brawurowo, chcąc popisać się przed współtowarzyszami podróży lub innymi uczestnikami ruchu drogowego. Agresja, która czasem towarzyszy kierowcy także nie jest najlepszym doradcą i może doprowadzić do wypadku. Przyczyną kolizji może być też wysoka samoocena kierowcy i wiara we własne siły. Zawsze takim osobom wydaje się, że zdążą wyprzedzić przed zakrętem, albo uda im się wyminąć przeszkodę. Niestety, nie zawsze się to udaje.
Dlaczego z roku na rok wypadków jest mniej?
Doniesienia o kolejnych wypadkach drogowych dają wiele do myślenia kierowcom. Zwłaszcza, jeśli ich negatywne skutki bezpośrednio dotykają takie osoby. Poprawia się wiedza kierujących pojazdami o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Popularyzowane są szkolenia z bezpiecznej jazdy pojazdem, wyprowadzania samochodu z poślizgu i unikania go. Kierowcy jeżdżą lepiej, bezpieczniej i często wolniej, bojąc się mandatu za nadmierną prędkość.
Do poprawy sytuacji na drogach i tendencji spadkowej w liczbie wypadków przyczynia się lepsza nawierzchnia. Click To Tweet Budowane są nowe drogi, bezkolizyjne skrzyżowania i zjazdy, co także ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa.
Nie można nie doceniać prewencyjnej roli Policji. Kontrole prędkości i przesiewowe badania alkomatami powodują, że coraz mniej jest pijanych kierowców na drogach, jak i tych, którzy przekraczają nadmiernie prędkość, zwłaszcza, że przekroczenie podwójnie normy prędkości powoduje odebranie prawa jazdy na kilka miesięcy.
Jak unikać wypadków?
Kierowca może zwiększyć bezpieczeństwo własne, swoich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego poprzez odpowiedzialne korzystanie z samochodu. Powinien on unikać zbyt dużych prędkości, nawet jeśli są one dozwolone. Konieczne jest dopasowanie prędkości i stylu jazdy do warunków panujących na drodze. Lepiej bezpiecznie dojechać do celu, ale kilka minut później niż spieszyć się i stwarzać tym samym zagrożenie.
Ważne jest zachowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do innych użytkowników dróg. Jeśli widzimy przy przejściu dla pieszych pieszego, należy się zatrzymać i przepuścić go, zamiast liczyć na to, że nie wtargnie on na zebrę. To tylko jeden z wielu przykładów, które pomagają unikać wypadków drogowych.
Jeśli macie Państwo doświadczenie w bezpiecznej jeździe samochodem i rady dotyczące unikania wypadków, zachęcamy do dzielenia się swoimi opiniami.
Wasze ostatnie komentarze